Rehabilitačné pomôcky – čo Šimonko má a čo ešte potrebujeme

So Šimim rehabilitujeme od jeho piatich mesiacov. Tak, ako sme postupne zmenili jednotlivé rehabilitačné metódy, museli sme im prispôsobiť aj rehabilitačné pomôcky.

Vojtovu metódu sme začínali cvičiť na klasickej prebaľovacej podložke umiestnenej na kuchynskom stole. Ako však rástol, podložka bola krátka, tak sme si zaobstarali žinenku, ktorá bola 2m dlhá a 1m široká. Z praktického hľadiska sa nám veľmi neosvedčila, keďže niektoré cviky sme cvičili na zemi, niektoré na stole a nebolo jednoduché so žinenkou stále manipulovať. Preto sme sa rozhodli zakúpiť originálny výškovo nastaviteľný rehabilitačný stôl.

Šimonko cvičí na stole

Šimonko cvičí na stole

Finančne sme boli nútení si ho plne uhradiť, keďže zo zdravotnej poisťovne naň nárok nie je, vraj stačí žinenka. Cvičenie a manipulovanie je neporovnateľné. Rehabilitačný stôl nám výborne slúži a je plne využitý – nielen na cvičenie, ale aj na prebaľovanie, obliekanie, čistenie PEGu a všetkých vecí, ktoré by sme inak robili so skrčenou chrbticou. Všetkým vám, ktorí ste nám pomohli finančne, ale aj fyzicky pri zháňaní stola, jeho prevoze a sťahovaní na štvrté poschodie po úzkych bytovkových schodoch, úprimne ďakujeme.

S prechodom na rehabilitáciu podľa Bobath konceptu nám pribudli ďalšie pomôcky:

  • fit lopta, na ktorej Šimonko trénuje držanie rovnováhy, spevňuje rôznymiCvičenie s valcom
    Cvičenie s valcom
    cvikmi chrbtové a šijové svalstvo, dokonca keď si o ňu niekedy oprie rúčky, na chvíľku sa udrží v stoji
  • rehabilitačný valec, cez ktorý cvičí polohu na štyroch, dvíhanie sa do kľaku s oporou rúk a balancovanie v sede z jednej strany na druhú

Všetky vymenované pomôcky sme hradili s podporou rodiny a výborných známych, keďže zdravotnou poisťovňou nie sú preplácané vôbec alebo len čiastočne.

Od júla 2013 má Šimonko špeciálny rehabilitačný kočík. Dostal ho od zdravotnej poisťovne, nie je to však to pravé orechové. V sede sa nakláňa na stranu, kočík je neodpružený, takže vhodný iba na úplne hladký povrch. Je bez striešky a fólie proti dažďu a s rúčkou, ktorá sa nedá výškovo nastaviť. Po určitom čase, keď sme zistili, že kočík Šimonkovi neplní takú funkciu, ako by mal, sme sa rozhodli zakúpiť poriadny zdravotnícky kočík (cca 4 000,- Eur) vhodný aj do exteriéru, aj do zimy, dažďa či snehu, v ktorom by bol dobre fixovaný a sedel tak, ako naozaj treba.S príspevkom od ÚPSVaR a štedrého darcu sme tak mohli spraviť, nakoľko suma niekoľko tisíc Eur za jednu rehabilitačnú pomôcku je neľudsky veľa, najmä ak neviete, čo všetko budete pre dieťa ešte potrebovať. Šimonkov terajší kočík je značky Stingray od firmy R82. Správne v ňom sedí, nenakláňa sa na strany, a tak sa neobúchava o bočnú kovovú konštrukciu, je nastaviteľný výškovo, šírkovo, takže rastie s dieťaťom, v zime je v ňom zabalený v teplučkom fusaku až po uši ,a tak môžeme byť vonku aj dlhšiu dobu, keďže sa rád kočíkuje. Asi nadarmo písať o tom, že niečo v našom systéme nie je správne nastavené, ak za to, čo vaše zdravotne znevýhodnené dieťa potrebuje, musíte platiť a byť odkázaní na pomoc iných. Ďakujeme Vám, že ste nám pomohli.

Tiež sa nám podarilo vyriešiť Šimonkov transport v aute. Špeciálnu autosedačku pre postihnuté deti nám v plnej výške (cca 1 600,- Eur) uhradil ÚPSVaR.

Ďalšie dve pomôcky na cvičenie sú uplne bežné - nízka lavička a rebriny. Lavičku sme si zhotovili svojpomocne. Šimonko na nej trénuje posadenie sa zo stoja, sed obkročmo s oporou rúk, postavenie sa obkročmo s oporou rúk a posun po lavičke rúčkovaním a nakročovaním. Rebriny nám darovali naši známi. Veľkosťou aj farbou sú určené pre deti. Sýta červená farba sa Šimonkovi páči. Naučil sa zo šikmého sedu pri rebrinách dostať na kolená, vytiahnúť sa do kľaku a prerúčkovať do potrebnej výšky. Tento pohyb sa snaží aplikovať aj v bežnom živote - vytiahnutie sa popri šuflíkoch alebo ak zbadá svoju obľúbenú hračku na gauči alebo stolíku, snaží sa ju dočiahnúť a veľakrát úspešne.

S neurologičkou sme konzultovali zdravotnícku pomôcku pre deti so zmeneným svalovým tonusom – dynamickú lykrovú ortézu. Keďže nám ju pre Šimonka odporučila, na jar 2014 sme ju zaobstarali. Jednoducho povedané, je to akoby celotelový spevňujúci návlek, v ktorom dieťa vykonáva všetky svoje bežné aktivity. Spevnením na konkrétnych potrebných miestach sú pohyby koordinovanejšie a prenos nervových vzruchov do centra intenzívnejší. Pravdu povediac, nie je to Šimonkova obľúbená pomôcka. Cíti sa v nej obmedzovaný a neznáša navliekať sa do nej, ale skúšame aspoň, koľko sa dá.

Pre Šimonka sme už aj do budúcnosti vybrali špeciálnu terapeutickú polohovateľnú stoličku. Tiež sme museli vyriešiť pomôcku, v ktorej bude Šimonko doma sedávať, jesť, čiže robiť to, čo zdraví ľudia na obyčajnej stoličke. Klasicky, zdravotnou poisťovňou hradené rehabilitačné stoličky Šimonkovi nevyhovovali. Nemali vhodný spôsob zafixovania, neboli celopolohovateľné ani výškovo nastaviteľné, tak sme sa rozhodli zabezpečiť terapeutickú stoličku, ktorá spĺňa všetky Šimonkove potreby.

Špeciálna terapeutická stolička pre postihnuté deti sa volá MADITA. Keďže finálna cena so všetkým príslušenstvom sa vyšplhala cez 4 000,- Eur, sme veľmi vďační nadácii PONTIS, ktorá nám darovala 80% z celej sumy a dobrým ľuďom, ktorí nám pravidelne alebo nepravidelne posielajú peniažky na účet Šimonkovho neinvestičného fondu alebo nám ich akýmkoľvek iným spôsobom darujú.

Stolička je od nemeckého výrobcu Schuchmann, na Slovensko distribuujú Trulik Medical Technology. Zabezpečuje Šimonkovi správne sedenie. Má podporné a fixačne mechanizmy pre hlavovú, hrudnú aj bokovú časť, čiže je prispôsobiteľná rôznym stupňom postihnutia. Stoličku je možné si vyskladať podľa potrieb konkrétneho postihnutého človeka. Výhodou je, že ju kupujete na dlhší čas, keďže rastie s dieťaťom, je výškovo i šírkovo nastaviteľná. Dá sa polohovať nielen chrbtová časť, ale celá sedacia časť, čiže je určená naozaj aj na dlhšie zotrvanie dieťaťa v nej. Zozadu na chrbtovej opierke je tlačná rukoväť, a keďže je stolička na kolieskach, ľahko ju premiestnite, kam práve potrebujete. Vychytávkou je odnímateľná chrbtová opierka, takže ako dieťatko postupne pevnie, môže sa úplne odňať a dieťa sa tak spolieha pri sedení iba na seba samého.

Šimonkovi sme tiež zakúpili oxygenátor – prístroj na kyslíkovú terapiu. Táto zdravotná pomôcka tvorí súčasť Šimonkových podporných terapií v rehabilitačných zariadeniach. Pomáha pri celkovej stimulácii organizmu. Z poisťovne na ňu Šimonkovi nárok nevznikol, keďže na koncentrovaný kyslík, Pán Boh, zaplať, nie je životne odkázaný. Zakúpili sme ho z Vašich darovaných finančných prostriedkov. Ďakujeme.

Momentálne dosť intenzívne využívame ďalšiu rehabilitačnú pomôcku – chodítko GRILLO. Je od talianskeho výrobcu Ormesa. Samozrejme, nehradené zo zdravotného poistenia. Celkovú sumu 2 500,- Eur sme uhradili z darovaných peňazí od Konta Bariéry (1 360,- Eur) a nadácie J&T (500,- Eur) a Šimonkovho neinvestičného fondu.

Chodítko dáva Šimonkovi možnosť vertikalizácie, zamedzuje skracovaniu šliach, ktoré nastáva pri ležiacich a sediacich stavoch, zapája svaly, ktoré pri sedení a ležaní Šimonko nepoužíva, napomáha lepšiemu tráveniu a peristaltike a v neposlednom rade umožňuje Šimonkovi pohyb, hoci limitovaný a riadený, ale predsa.

Na rozdiel od iných chodítok má GRILLO možnosť :

  • zastavenia spätného chodu
  • úplného zabrzdenia
  • nastavenia 4 stupňov obtiažnosti prevodu (čiže dieťa musí vynaložiť väčšie úsilie na pohyb)
  • prestavenia na prednú alebo zadnú oporu
  • hydraulického nastavenia výšky (prispôsobuje sa rastu dieťaťa)
  • použitia tlačnej páky, ktorou rodič zozadu koriguje pohyb, napomáha dieťaťu, určuje smer, ...
  • pridania alebo odňatia potrebných fixačných popruhov podľa zdravotného stavu a možností dieťaťa

Šimonko je v chodítku rád. Berieme ho v ňom na kratšie prechádzky, keďže chôdza je preňho stále dosť náročná, ale za obdobie, kedy chodítko používame, sa Šimonkovi výrazne zautomatizovalo striedanie nôh, zlepšil sa prenos váhy a aj ruky už Šimonko automaticky používa na oporu. Ale trénovať musíme aj naďalej.